هواکش پشت بامی ( اگزاست فن سقفی ) چیست؟

مقالات پربازدید

هواکش پشت بامی ( اگزاست فن سقفی ) چیست؟

سیستم هواکش سقفی مناسب برای محل های مختلف از جمله برج های مسکونی، ساختمان های تجاری، اداری، مکان های صنعتی و نیمه صنعتی و بیمارستان ها کاربرد دارند. این فن ها در سقف نصب شده و سازگار با مجاری هوایی ۲۰۰-۶۳۰ میلی متر می باشند. هواکش سقفی با ایجاد فشار مثبت باعث تهویه محیط شده و در بهینه نمودن مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد. اکثر مکان های عمومی و تجاری برای تهویه و خروج هوای نامناسب و بو نیاز مبرم به هواکش های پشت بامی دارند این فن  مقاوم در برابر آب و از جنس آلومینیوم می باشند و مناسب برای اگزوز هود در محدوده تجاری ، تهویه انبار ، تهویه اتاق تجهیزات ، تهویه عمومی، بیمارستان ها، کارگاه ها، منازل و موارد دیگر هستند. ازاین فن با عناوین مختلف دیگر مانند اگزاست فن پشت بامی، Roof fan ، هواکش سقفی نیز یاد می شود.

دلایل استفاده از هواکش های سقفی ( هواکش های پشت بامی )

استفاده از هواکش های پشت بامی در گرما باعث بهبود هوای داخل شده و به خنک نمودن محیط و جلوگیری از انتشار هوای گرم به دیگر قسمت ها کمک می نماید. علت نصب این فن ها در پشت بام به این خاطر می باشد که در تابستان هوای گرم به دلیل سبک بودن به سمت بالا حرکت نموده و هوای سرد در قسمت پایین قرار می گیرد، هواکش سقفی هوای گرم را مکش نموده و از محیط خارج می گرداند. بعلاوه برای جلوگیری از سرو و صدای ایجاد شده توسط فن و یا به دلیل نبودن جای کافی بهترین مکان تعبیه دستگاه در پشت بام می باشد. هم چنین در زمستان با ایجاد گردش هوا در قسمت سقف باعث افزایش طول عمر سقف ساختمان خواهد شد. این مورد در ساختمان های شیروانی بیشتر ملموس می باشد. قرار گرفتن فن های پشت بامی در کنار دیگر دستگاه های تهویه مطبوع در جهت سرمایش و گرمایش محیط باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف منابع انرژی خواهد شد. مزیت استفاده از هواکش های سقفی قابل تنظیم بودن قدرت الکتروموتورها می باشد که به کنترل نمودن مصرف انرژی کمک نماید.

هدف از تهویه سقف چیست؟

هدف کلی تهویه قسمت های مختلف درمراکز تجاری، اداری، منزل و …  خنک نگه داشتن بخش های مختلف خصوصا در منازل دارای زیر شیروانی در تابستان و گردش هوای طبیعی در زیر سقف در ماه های  سرد سال و کمک به عمر سقف می باشد. تهویه در قسمت سقف در هر دو آب و هوای گرم و سرد اهمیت دارد. در آب و هوای سرد، هوای گرم که در فصل زمستان در قسمت زیر شیروانی به دام افتاده است می تواند باعث شود تا برف به سرعت ذوب شود و بعد از آن باعث ایجاد سد یخی گردد. این سدها در پشت بام می توانند مخرب باشند. هوای گرم از فضای اتاق و پشت بام خارج می شود تا دمای کلی ساختمان را پایین بیاورد و بار خنک کننده را در سیستم های تهویه مطبوع کاهش دهد. در شرایط آب و هوایی گرم ، عدم تهویه مناسب می تواند باعث  زود پوسیده شدن سقف های ایزوگام شود و هم چنین منجر به خرابی زیر پوشش سقف کاشی های سفالی و بتونی شود. یک سیستم تهویه مطبوع با طراحی مناسب و نصب صحیح، همراه با عایق بندی مناسب، کنترل عالی دما و رطوبت را برای محافظت از ساختمان در برابر صدمات غیرضروری فراهم می کند و به حفظ درجه حرارت داخلی در طول سال کمک می نماید. هواکش های پشت بامی تفاوت محسوس در دما و انرژی در جهت خنک و گرم نمودن ساختمان را فراهم می نماید.

تاثیر هواکش های سقفی (هواکش پشت بامی) بر ساختمان

تهویه سقف نه تنها سقف را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه می تواند بر کل سیستم های گرمایش و سرمایش نیز تأثیر بگذارد، هم چنین تهویه مناسب سقف در انتشار گرمای ذخیره شده ناخواسته برای محافظت از سقف بسیار مهم است سیستم تهویه سقفی با فراهم کردن جریان مداوم هوا کمک می کند تا هوای بیش از حد گرم و رطوبت از سیستم اتاق و سقف خارج شود و تأثیر تغییر دما و شرایط رطوبت را در داخل و خارج از خانه کاهش دهد. سیستمی که امکان تهویه هوا را فراهم می کند از دریچه های ورودی و دریچه های اگزوز نصب شده در فواصل استراتژیک تشکیل شده است. چندین فن سقفی ممکن است در مکان های مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرار گیرد تا هوای زیر سقف در مقادیر و جهت های مناسب در سراسر سیستم بام گردش کند. خطر دیگر تهویه ضعیف سقف، ایجاد رطوبت است که می تواند اثرات قابل ملاحظه ای به زیر ساخت سقف شما وارد کند. رطوبت اضافی می تواند باعث ایجاد کپک، زنگ زدگی و عرشه سقف شما زودتر پوسیده می شود. تهویه کافی مسیر فرار از گرما و رطوبت را فراهم می کند و از بروز این بلایای گران قیمت جلوگیری می کند. بنابراین طراحی صحیح و ساخت سیستم تهویه بسیار مهم است و دقیقاً تهویه ورودی و خروجی زیر سقف را متعادل می کند. هواکش های سقفی با ایجاد فشار مثبت باعث تهویه محیط شده و به دو صورت آکسیال و سانتریفیوژ طراحی و ساخت می گردند. این فن ها به دلیل نصب شدن در فضای بیرون از ساختمان مانع از تولید صدا در داخل ساختمان ها نصب و به همین منظور استفاده زیادی از ان ها می گردد.

هواکش سقفی آکسیال

بیشترین مصرف هواکش آکسیال سقفی در محیط های کوچک می باشد. پروانه این فن از نوع محوری بوده و طیف گسترده ای از قدرت را ارائه می دهد. ونتیلاتورهای سقفی برای اجرای کارآمد حرکت هوا برای سال ها کارکرد بدون دردسر طراحی شده اند.  این هواکش ها از جنس استیل ، آلومینیوم یا ضد زنگ هستند و از سازه های فلزی، درایو مستقیم یا کمربند و با هود یا کلاه تخلیه تشکیل شده می باشند.
فن ( هواکش ) آکسیال سقفی
انواع پروانه های آکسیال ( هواکش ) سقفی

هواکش سانتریفیوژ سقفی

از این نوع فن بیشتر در مکان های بزرگ و مکان هایی که کانال کشی انجام شده به دلیل افزایش فشار استاتیک استفاده می گردد. این فن نسبت به نوع آکسیال دارای توان بیشتر می باشد و در دو مدل، با سرعت مستقیم متغیر و مدل های کمربند تک سرعته هستند. فن های اگزوز پشت بامی گریز از مرکز ( سانتریفیوژ ) برای برنامه های تهویه عمومی در نزدیکی یا دور از منطقه که باید تهویه شوند، طراحی شده اند و امکان راه اندازی مجرای کوتاه یا بلند و کارآمدتر را فراهم می آورد.

هواکش سانتریفیویوژ سقفی – پشت بامی

مشخصات فنی هواکش های پشت بامی ( هواکش سقفی )

Impeller ( پروانه ): در اندازه ها و ظرفیت های مختلف طراحی و ساخت می گردند. هم چنین مجموع فن دارای بالانس استاتیک و دینامیک طبق استاندارد بین المللی می باشد.

الکتروموتور: استفاده شده از برنده ای معروف خارجی و ایرانی که بر اساس میزان قدرت مورد نیاز انتخاب می شوند. الکتروموتور مجهز به محافظت در برابر حرارت بیش از حد و با راه اندازی مجدد خودکار – IP55.

شاسی و بدنه: تهیه شده از ورق گالوانیزه مرغوب و یا اسنلس استیل که مقاوم در برابر خوردگی و زنگ ضدگی می باشد. و برای اطمینان از جریان هوای کارآمد درزها جوش داده و برای جلوگیری از زنگ زدگی با رنگ پوشش داده می شوند.

انتقال قدرت: در نوع سانتریفیوژ به دو صورت مستقیم و یا فولی تسمه می باشند.

هود: از فن در برابر عناصر اطراف محافظت می کند، طراحی شده برای سرعت پایین و از هر چهار طرف باز است.

درپوش هوا: در نوع کمربند به راحتی برداشته می شود و تسهیل در تعمیر و نگهداری را فراهم می اورد.

فلنج یا دنده: در انتهای خروجی درپوش تخلیه اضافه می کند.

درپوش تخلیه: که از یک بادگیر و پروانه تشکیل شده است.
دمپر : که به فلنج خروجی فن نصب شده و اصولا در پشت هواکش  نصب می شود.

شافت: استفاده از دوپولیشه یزد جهت بالا بردن کارایی فن

 و دیگر تجهیزات مانند پیچ های از جنس گالوانیزه و ….

قیمت هواکش های پشت بامی ( هواکش سقفی ) به مولفه های مختلف بستگی داشته و بسته به اندازه و کیفیت متریال استفاده شده در آن متفاوت می باشد.

فن های سانتریفیوژ پشت بامی ساخت اصفهان هواساز
× پشتیبانی آنلاین
۰۳۱-۳۳۷۶۴۷۱۹