فیلترباکس(باکس فیلتر) چیست؟

مقالات پربازدید

فیلترباکس(باکس فیلتر) چیست؟

جهت ورود هوای تمیز در محیط های حساس مانند مراکز بهداشتی درمانی و تصفیه هوای خروجی مضر در کارخانجاتی که باعث انتشار آلاینده ها به محیط زیست می شوند، استفاده از فیلترباکس و یا باکس فن های مجهز به فیلتر جهت زدودن هوا از انواع آلاینده ها توصیه می گردد. این دستگاه در مسیر ورودی و یا خرجی هوا قرار گرفته و در جلوگیری و انتشار ذرات معلق موثر واقع می شود. فیلتر باکس با ارائه بالاترین کیفیت پاکیزگی هوا به حفظ سلامت کارکنان و افزایش عمر مفید الکتروفن کمک می نماید. در ادامه با نحوه عملکرد، مشخصات و کاربرد فیلترباکس آشنا خواهیم شد.

مطالبی که در این مقاله بررسی می شود:

فیلترباکس و یا باکس فن فیلتردار چیست؟

نحوه عملکرد فیلترباکس

اجزای فیلترباکس

کاربرد فیلتر باکس

نحوه خرید دستگاه فیلتر باکس

قیمت فیلترباکس

فیلترباکس و یا باکس فن چیست؟

نیاز به تامین هوای تمیز و عاری از هرگونه آلاینده در بسیاری از مکان ها وجود دارد، که باید در هنگام طراحی سیستم های ورودی هوا مورد توجه قرار گیرد. یکی از این اجزا استفاه از فیلترباکس ها در مکان هایی که نیاز به درجۀ بالایی از خلوص هوا؛ مانند کلین روم ها(clean room، که حجم کنترل شده ای از ذرات معلق در هر مترمکعب باید در هوا موجود باشند) و همچنین در کارخانجات صنعتی جهت جلوگیری از انتشار هوای خروجی حامل آلودگی به هوا و … مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه با تصفیه کردن هوا شرایط مطلوب را برای محیط تامین می نماید.

نحوه عملکرد فیلترباکس

محل تعبیه دستگاه در ورودی هوا می باشد که با مکیده شدن توسط فن سانتریفیوژ وارد دستگاه می شود. فیلتر باکس مجهز به چندین مرحله فیلتراسیون می باشد که با گیر انداختن ذرات به یکی از سه روش نیروی اینرسی، گیر کردن، انتشار و پراکندگی باعث جذب ذرات گردوغبار و معلق موجود در هوا شده و تمیزی هوای عبوری را به ارمغان می آورد. فیلترهای به کار رفته در این دستگاه با قدرت جذب بالا می باشند و اصولا از فیلترهای هپا و اولپا جهت جذب ذرات تا ۹۹/۹۹ درصد استفاده می شود. در فیلترباکس جهت جلوگیری از ایجاد سروصدای فن می توان از سایلنسر و یا صداگیر فن نیز در صورت لزوم استفاده نمود. این تکنولوژی از انتشار سروصدای فن به داخل کانال و یا داکت جلوگیری می نماید. این دستگاه باتوجه به ظرفیت مورد نیاز در اینچ های مختلف طراحی می گردد. همچنین گفتنی است به دستگاه های هواساز و ایرواشر نیز می توان به عنوان فیلترباکس اشاره نمود.

بیشتر بخوانید :  دستگاه هواساز چیست؟ ایرواشر و کاربردهای آن

اجزای فیلترباکس

بدنه فیلترباکس: از جنس گالوانیزه و یا استیل با پوشش رنگ کوره ای به صورت دوجداره که بین دوجداره با عایق الاستومری کاملا پوشش داده می شود. نحوه ساخت کاملا پیچ و مهره ای ( به منظور جلوگیری از خوردگی؛ افزابش عمر دستگاه؛ قابل مونتاژ و دی مونتاژ مجدد)، ورق ها پس از رنگ کاری با لاستیک های مخصوص به پروفیل استراکچر یسته شده و کاملا هوابندی می شوند.

الکتروفن: تهیه شده از فن بکوارد، فوروارد و یا کامفری و دارای بالانس استاتیک و دینامیک طبق استاندارد  ISO 1940
به همراه نصب لاستیک های  لرزه گیر زیر مجموعه فن و موتور جهت ایجاد سیستم تعلیق

کلاف بندی: از پروفیل آلومینیوم اکسترود و ایج شده و کرنر های دایکاستی

شاسی:  ساخته شده از ناودانی فابریک که نسبت به ظرفیت وحجم آن از ناودانی فابریک طراحی و ساخته می شود و پس از عملیات جوشکاری و فرزکاری با رنگ پوشش داده می شود

اتاقک فیلتر:  در چندین سطح که بستر اول از جنس آلومینیوم و به صورت Flat-Type، بستر دوم فیلتر کیسه ای قابل تعویض، بستر سوم استفاده از فیلترهای هپا و اولپا با ضریب جذب بالا پوشش داده می شود.

سایلنسر: جهت کنترل سروصدا

امکان دسترسی: اتاق فن و اتاق فیلتر دارای درب بازدید لولایی با هوابندی بسیار مناسب و دسترسی بسیار آسان می باشند.

دمپر هوای تازه و سیرکوله: از نوع OBD با تیغه آلومینیومی و با مقطع Airfoil جهت آب بندی بهتر و افت فشار کمتر ساخته می شوند .چرخ دنده ها، دمپرها و بوش ها جهت باز و بسته شدن روان از جنس پلی آمید ساخته می شوند.

تمامی اجزای فوق طبق شرایط و درخواست مشتری قابل تغییر می باشد.

اجزا و قسمت های فیلترباکس یا باکس فن فیلتردار

کاربرد فیلتر باکس:

اگرچه مصرف عمده فیلتر باکس در کلین روم ها، مراکز بهداشتی، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی و بیمارستان ها می باشد لذا در بسیاری از صنایع دیگر به منظور ورود و یا خروج هوای تمیز، این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد که از جملۀ آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • صنایع دارو سازی در زمینه تولید و توسعه داروها
  • صنایع شیمیایی مانند پالایشگاه و پتروشیمی ها
  • صنایع بیوتکنولوژی(زیست ‌فناوری)
  • صنایع غذایی ( در مراحل تولید، پخش، فراوری و … مورد استفاده قرار می گیرد.)
  • صنایع میکروالکترونیک (طراحی و ساخت قطعات الکترونیکی در مقیاس کوچک)
  • صنایع تجهیزات پزشکی ( شامل ابزار و وسایل آزمایشگاه ها، تجهیزات تشخیصی، درمانی، اتاق عمل و … )
  • آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی
کاربرد فیلترباکس در کارخانجات مختلف

نحوه خرید دستگاه فیلتر باکس

جهت خرید دستگاه فیلتر باکس در ابتدا باید میزان هوای ورودی و یا خروجی، غلظت آلاینده ها و دیگر پارامترهای مورد نیاز سنجیده و سپس اقدام به ساخت دستگاه نمود. به همین منظور مهندسین مجموعه اصفهان هواساز با برسی و محاسبات دقیق طراحی و ساخت دستگاه مورد نظر را انجام داده و به مشتری تحویل می نمایند.

قیمت فیلترباکس

ارزیابی و قیمت دقیق دستگاه فیلترباکس مستلزم برآورد هزینه های خرید مواد اولیه می باشد که با تغییر شرایط بازار قیمت ها متغییر خواهد بود. از این رو جهت اطلاع از قیمت دقیق دستگاه با مجموعه اصفهان هواساز تماس حاصل فرمائید.

نتیجه:

توجه به تامین هوای سالم از الزامات بسیاری از مکان ها می باشد که توسط دستگاه فیلترباکس می توان تامین نمود. مجموعه اصفهان هواساز با دانش کامل در مورد طراحی و ساخت انواع باکس فن در سایزهای مختلف گامی بلند در راستای رسیدن به این هدف بزرگ برداشته است.

× پشتیبانی آنلاین
۰۳۱-۳۳۷۶۴۷۱۹