بخاری صنعتی یا کوره هوای گرم یا هیتر صنعتی چیست؟

مقالات پربازدید

بخاری صنعتی یا کوره هوای گرم یا هیتر صنعتی چیست؟

بخاری صنعتی امروزه به عنوان بهترین محصول برای تأمین گرمایش مراکز اداری، تولیدی و خدماتی بزرگ به شمار می رود. به طور کلی به بخاری‌های صنعتی، هیتر صنعتی یا کوره هوای گرم نیز گفته می‌شود. بخاری‌های صنعتی ابعاد بزرگ‌تری نسبت به بخاری‌های معمولی دارند و بسته به موارد کاربرد خود انواع گوناگونی دارند. برای آشنایی بیشتر با کوره هوای گرم ساخت مجموعه اصفهان هواساز و ویژگی هاس ساختاری این دستگاه ادامه متن را مطالعه نمایید. بخاری صنعتی عمدتاً بر پایه سوخت‌های فسیلی معمولی تولید می‌شود زیرا این نوع سوخت قیمت مناسب تری نسبت به دیگر سوخت‌های فسیلی و هم چنین جریان برق دارند. آتش در درون کوره‌های بخاری می‌سوزد و باعث داغ شدن بدنه کوره می شود و با عبور جریان هوا باعث گرم شدن آن می شود. هوای گرم شده به وسیله فن به بیرون پرتاب می شود، در نتیجه هوای گرم به داخل محوطه مورد نظر انتقال می یابد. برای این که بتوان از درصد زیادی از گرمای تولیدی یک کوره هوای گرم استفاده کرد باید میزان کانال کشی برای انتقال باد گرم را، به حداقل رساند زیرا افزایش طول کانال‌ها باعث هدر رفت قسمتی از گرمای تولیدی می‌شود.

قسمت‌های مختلف کوره هوای گرم

بخاری صنعتی وسیله گرمایشی است که هوا را مستقیما گرم می‌کند و فاقد موتورخانه مرکزی می باشد. این دستگاه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که می توان مبدل حرارتی، مشعل و فن را به عنوان سه قسمت اصلی هیتر صنعتی معرفی کرد.
  • فن: یکی از قسمت های مهم کوره هوای گرم – هیتر صنعتی است که کار انتقال گرما را بر عهده دارد؛ و کوره‌ها با توجه به محل قرار گرفتن باد بزن در دو نوع مکشی و وزشی، (به عبارتی استفاده از فن های آکسیال و یا سانتریفیوژ فوروارد )تقسیم بندی می‌شوند که نوع وزشی به دلیل امنیت بالاتر و کاهش خطرات آتش سوزی توصیه می‌شود.
  • کوره یا مبدل حرارتی از فلزهایی مثل چدن و یا از ورقه‌های فلزی فرم دار ساخته می‌شود. برای ساخت این قسمت از بخاری صنعتی از فلزهایی استفاده می‌شود که در برابر تغییرات دمایی کمترین تغییرات ناگهانی را داشته باشند. برای مثال اگر فلز این قسمت از کیفیت مناسب برخوردار باشد سروصدای حاصل از انقباض و انبساط کوره به حداقل می‌رسد. هم چنین قسمت داخلی کوره همواره در معرض جریان آتش و حرارت و قسمت بیرونی در معرض هوای محیط است به همین دلیل باید جنس آن در برابر این دو جریان کاملاً متفاوت مقاوم باشد.
  • مشعل: بخاری صنعتی برای تولید گرما نیاز به یک مشعل دارد. این مشعل از دو نوع گازوئیلی و گازی تولید می‌شود و بسته به شرایط استفاده بخاری و میزان دسترسی می‌توان از هر یک از این مشعل‌ها استفاده کرد.
کوره هوای گرم - بخاری صنعتی ساخت اصفهان هواساز

مزایا ی کوره هوای گرم – بخاری صنعتی 

بخاری صنعتی مانند هر دستگاه دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد که دانستن آن‌ها می‌تواند به خریداران این محصول کمک شایانی نماید.

از مزیت های کوره هوای گرم می توان به نصب و راه اندازی آسان اشاره کرد در حالی که موتورخانه‌ها نیاز به مکان مجزا داشته و طبیعتاً استهلاک و نگهداری آن‌ها نیز هزینه بر است. این دستگاه به دلیل پرت حرارتی کم در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد بازده حرارتی بالایی دارد.

بخاری صنعتی حرارت پاکی را تولید می‌کند که به عنوان حرارت تمیز شهرت دارد. در این وسیله دود یا گاز حاصل از سوختن کوره به وسیله دودکش به بیرون منتقل می‌شود و هوای پاکی که حاصل از گرمای سطح بیرونی کوره است به فضا و محیط کاری منتقل می‌شود. سوخت کم عامل دیگری است که می‌توان آن را در زمره مزایای بخاری صنعتی عنوان کرد. هم چنین هیتر صنعتی معمولاً به ترموستات کنترل دمای محیطی مجهز است و می‌توان با انتخاب یک دمای خاص، همواره به صورت اتوماتیک دمای محیط خود را کنترل کرد.

هر دستگاهی از جمله بخاری صنعتی در کنار مزایای زیاد که دارد می تواند معایب کوچکی هم داشته باشد که البته می توان نسبت به رفع آن ها اقدام کرد. به طور مثال در مکان هایی که میزان کانال کشی زیاد است باعث هدر رفت گرما و حرارت تولید شده می شود، برای رفع این مشکل با قرار دادن فن سانتریفیوژ در این دستگاه و پرتاب هوای گرم در طول کانال باعث اتلاف بسیار کم حرارت می شود.

ویژگی های کوره هوای گرم –  بخاری صنعتی اصفهان هواساز

یکی از محصولات اصفهان هواساز تولید بخاری صنعتی و یا همان کوره هوای گرم می باشد که با بهترین کیفیت و از بهترین مواد اولیه و تجهیزات در این مجموعه تولید می‌شود. جنس کوره این بخاری از استیل ۳۰۴ تولید شده است که این استیل از مقاومت بسیار خوبی در برابر شرایط مختلف مثل گرما و زنگ خوردگی برخوردار است و در نتیجه کوره این بخاری با استانداردهای روز دنیا تولید شده است.

  • فن به کار رفته در این دستگاه در دو نوع فن آکسیال و سانتریفیوژ از نوع فوروارد مطابق با استاندارد بین المللی iso1940 طراحی و ساخته شده است. هم چنین شرکت اصفهان هواساز برای مشعل‌های انواع کوره هوای گرم خود، از محصولات شرکت بزرگ ایران رادیاتور استفاده می‌کند که در سطح جهانی شناخته شده هستند.
  • بخاری صنعتی شرکت اصفهان هواساز به سیستم کنترل دمای محیط و دستگاه مجهز است. این سیستم دمای کوره و هم چنین دمای محیط را با استفاده از ترموستات دوقلو به صورت هم زمان تنظیم می کند. در نتیجه در صورت داغ شدن بیش از حد کوره مشعل را خاموش کرده و پس از رسیدن به دمای عادی دوباره آن را روشن کند زیرا دمای بالای یکنواخت می‌تواند به بدنه کوره آسیب بزند. و می توان دمای سالن را با تلرانس ۲ درجه به صورت یکنواخت تنظیم کنیم. هم چنین در این دستگاه از لوله مبدل حرارت برای دستیابی به بازدهی بالا استفاده شده است که این لوله از نوع مانسمان یا لوله بدون درز یا از جنس لستیل است و در نتیجه مقاومت بالایی دارد.
  • بخاری صنعتی شرکت اصفهان هواساز با گارانتی دو ساله و خدمات پس از فروش ۲۰ ساله عرضه شده است. توصیه می‌شود جهت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان ما تماس بگیرید.
× پشتیبانی آنلاین
۰۳۱-۳۳۷۶۴۷۱۹