کویل بلوفین چیست؟ (فین آبی یا Blue Fin)

مقالات پربازدید

کویل بلوفین چیست؟ (فین آبی یا Blue Fin)

نقش کویل ها در عملکرد سیستم تهویه هوا، بسیار حائز اهمیت می باشد. اما از آن جایی که گاها دستگاه های تهویه مطبوع در محیط های اسیدی با خورندگی بالا نصب می شوند لذا به کاربردن راهکارهایی در جهت جلوگیری از خوردگی و آسیب رسیدن به کویل ها نیاز می باشد. بهترین راه حل استفاده از کویل های بلوفین در دستگاه های هواساز می باشد که کارکرد صحیح کویل ها را تضمین می نماید. مجموعه اصفهان هواساز در استان اصفهان با درنظر گرفتن و تشخیص عناصر خورنده موجود در محیط اقدام به ساخت دستگاه های هواساز با استفاده از تکنولوژی بلوفین نموده است. ممکن است سوالات زیادی در مورد خصوصیات کویل های به کار رفته در دستگاه های هواساز به ذهنتان خطور کند، مانند این که کدام نوع کویل بهتر است، هزینه کویل ها، دوام آن ها و … که در پاسخ به این فاکتورها با برخی کلمات دیگر مانند Blue Fin ، Gold Fin ، کویل های میعان کننده میکرو کانال و … روبرو می شوید. در ادامه مقاله، با توضیح مختصر در مورد کویل ها در خدمت شما هستیم. در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده خواهد شد:
 • خوردگی در کویل های سیستم های تهویه مطبوع
 • نحوه جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی کویل ها در سیستم های تهویه مطبوع
 • فین آبی یا بلوفین Blue Fin چیست؟
 • تکنولوژی بلوفین Blue Fin چیست؟
 • مزایای استفاده از تکونولوژی بلوفین در کویل ها

خوردگی در کویل های سیستم های تهویه مطبوع

برای انتقال کارآمد گرما و سرما بین کویل ها و هوای عبوری، کویل ها باید از آب ( رطوبت )، خاک و رسوبات اسیدی در امان باشند. اما این اتفاق به ندرت ممکن است، زیرا هوا خصوصا در مناطق آلوده تر و صنعتی، حاوی اسیدهایی است که اثرات خورنده روی کویل ها به جا می گذارند. که این اثرات باعث نشت هایی می شود که رفع آن مشکل است. هم چنین در مکان های مرطوب که هوا با بخار آب سنگین است و مکان های نزدیک به دریا یا اقیانوس که هوا شور و مرطوب است، سطح خوردگی بالاتری نسبت به مکان های خشک را تجربه می کنید. از طرفی در این نوع آب و هوا نمک به عنوان یک عامل خورده شدن کویل ها محسوب می شود. خوردگی چگونه اتفاق می افتد؟  و برای جلوگیری از آن چه کاری می توان انجام داد؟

نحوه جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی کویل ها در سیستم های تهویه مطبوع

دو فناوری و به عبارتی دو پوشش اپوکسی رایج برای محافظت از سیستم های تهویه هوا و جلوگیری از خوردگی در سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد. که ما در این مقاله فقط به بررسی گزینه اول می پردازیم.
 1. فناوری فین آبی یا بلوفین (Blue Fin)
 2. فناوری فین طلایی یا گلد فین (Gold Fin)
فین کویل های حرارتی برودتی از جنس آلومینیوم یا مس ساخته می شوند. آلومینیوم یک گزینه ارزان تر است، اما مس ارجحیت بیشتری دارد زیرا از هدایت حرارت برودت بالاتری برخوردار است و این بدان معنی است که در تبادل گرما و سرما بهتر عمل می کند.
هواساز ایرواشر قارچ مجهز به کویل سرمایی گرمایی بلوفین – ساخت اصفهان هواساز

فین آبی یا بلوفین BLUE FIN چیست؟

امروزه دستگاه های تهویه مطبوع در صنایع مختلف، مکان های عمومی و تجاری جهت ایجاد سرمایش گرمایش به وفور استفاده می گردد و استفاده از کویل های حرارتی و بروتی در انواع دستگاه های هواساز از اجزای جدایی ناپذیر و ضروری عملکرد این دستگاه ها می باشد.

مهم ترین بخش در محصولات تهویه مطبوع قسمت کویل دستگاه ها می باشد. وجود کویل در دستگاه های هواساز باعث ایجاد انتقال سرمایش گرمایش با توجه به سیال حرکتی درآن ها می گردد. اصولا از فین بر روی لوله های کویل به منظور انتقال هرچه بیشتر سرمایش گرمایش استفاده می گردد. کویل هایی که از فین پشتیبانی نمی کنند تنها ۳۰ درصد از حرارت و برودت را می توانند انتقال دهند پس وجود فین در کویل ها بسیار ضروری می باشد و باعث حداکثر بهره وری از کویل خواهد شد. جنس فین ها می تواند مسی و یا آلومینیومی در نظر گرفته شود.

 • آلومینیوم

آلومینیوم به دلیل سبک بودن، چگالی پایین، ساخت آسان و هم چنین دارای ظاهری زیبا می باشد. چگالی آلومینیوم تقریبا یک سوم مس می باشد.

 • مس

مس جزء مهم ترین فلزات غیر آهنی است. هدایت مس حدود دو برابر آلومینیوم و سی برابر فولاد و از جمله  فلزات زنگ نزن است. از این رو مس برای کاربرهای که به انتقال حرارت برودت سریع نیاز دارند، استفاده می شود. مس در مجاورت هوا و رطوبت از یک قشر نازک اکسید مس تشکیل می شود و از این رو مقاومت بسیار خوبی در محیط های خورنده دارند. هم چنین تحمل بالاتری برای شوک و استحکام کششی بیشتری دارد و در اثر ضربه به راحتی نمی شکند.

 اما با توجه به این که مس بسیار سنگین و ازطرفی قیمت بالایی دارد، بنابراین استفاده از کویل های آلومینیومی بیشتر مرسوم می باشد که در هر دو مورد نگهداری و محافظت آن ها در برابر انواع خورندگی ها، زنگ زدگی ها و … از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

تکنولوژی بلوفین BLUE FIN  چیست؟

روش های مختلفی برای محافظت کویل ها در برابر انواع آسیب ها وجود دارد اما بهترین روش برای بهبود کارایی کویل ها و محافظت آن ها استفاده از تکنولوژی بلوفین Blue Fin  ( نوعی پوشش که بر روی کویل ها قرار می گیرد)  می باشد. بلوفین تکنولوژی مورد استفاده در صنایع تهویه مطبوع می باشد که با قرار گرفتن بر روی کویل های حرارتی و برودتی از خورده شدن در معرض هوای اسیدی و خورنده جلوگیری می نماید. این فین ها از جنس آلومینیوم و دارای پوشش آبی رنگ می باشند و بیشتر در محیط های اسیدی به منظور محافظت از کویل ها استفاده می گردد. عملکرد بهینه کویل ها باعث افزایش بهره وری و راندمان هر چه بیشتر دستگاه هواساز خواهد شد.

فناوری بلوفین Blue Fin ، عمل پوشاندن فین با اپوکسی است در واقع نوعی رزین می باشد. رزین های اپوکسی مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و حلال ها دارند و در طیف گسترده ای از بسترها می چسبند. آن ها مقاومت کششی، خستگی، فشار فشاری و خمشی بالایی نشان می دهند که باعث می شود انعطاف پذیر و در برابر ضربه مقاوم باشند. بلوفین ها تحت تأثیر خوردگی قرار ندارند و به دلیل مقاومت عالی در برابر آب و هوا از رزین های اپوکسی، اغلب در سیستم های هواساز برای جلوگیری از خوردگی استفاده می شوند. اپوکسی ترکیبی از آبگریز است که اجازه نمی دهد آب بیش از حد روی آن مستقر شود. از طرفی دارای تنش سطحی کم است، به این معنی که اصطکاک کم دارد و باعث می شود قطرات آب به راحتی از بین بروند. هم چنین اپوکسی با نمک و اسیدهای جوی واکنش نمی دهد. این کار باعث افزایش عمر دستگاه تهویه مطبوع می شود، زیرا کویل نباید با رسوبات سخت کار کند و استرس روی دستگاه را کاهش می دهد در نتیجه از خرابی جلوگیری می کند.

کویل حرارتی برودتی بلوفین Blue Fin coil

مزایای استفاده از تکونولوژی بلوفین در کویل ها

 • به منظور جلوگیری کردن از خودگی و زنگ زدگی با استفاده از پوشش اپوکسی از اسیب دیدن کویل ها جلوگیری شده و هم چنین باعث محافظت کویل ها در برابر قطرات اب نیز می گردد.
 • استفاده ار بلوفین در دستگاه های تهویه مطبوع نه تنها باعث بالا رفتن کارایی دستگاه های تهویه مطبوع شده بلکه عمر مفید دستگاه ها را افزایش و دوام ان ها را تقویت می نماید.
 • تکنولوژی بلوفین علاوه برمحافظت در برابر خوردگی، کویل ها از وجود ذرات گرد و غبار نیز ایمن می گردند.
 • این فناوری هم چنین به حفظ انرژی موجود در سیستم تهویه مطبوع کمک می نماید.
× پشتیبانی آنلاین
۰۳۱-۳۳۷۶۴۷۱۹